Přečtěte si

Prezidentské volby 2018

 

Volební účast v prezidentských volbách 2013

Co má společného YMCA a prezident T.G. Masaryk?

Počátky YMCA na českém území jsou spjaty zejména se jménem prvního prezidenta Tomáše G. Masaryka. Právě on vyslal svou dceru Alici k příteli J. R. Mottovi (pozdějšímu držiteli Nobelovy ceny míru) do Ženevy na světové ústředí YMCA se žádostí, aby v Československu začala YMCA pracovat.

Následně přijelo do Československa 60 amerických sekretářů, kteří společně s elitami nově vzniklého národa (Ing. Václav M. Havel – otec Václava Havla, prof. Emanuel Rádl, ad.) začali formovat čs. YMCA.

 

Přímou volbou volí občané hlavu státu například ještě:

na Slovensku, ve Francii, v Polsku, v Rakousku, ve Finsku, v Rusku, na Ukrajině a v Rumunsku.

Prezidentské projevy. Inaugurační, vánoční i novoroční

Za první republiky promlouvali českoslovenští prezidenti častěji k parlamentu než k národu. S rozvojem rozhlasu, posléze i televize se slova prezidentů dostala ke stále širšímu okruhu posluchačů.

Vládne pouze 16 prezidentek nebo premiérek

Přes všechny proklamace, nátlak feministických hnutí i občasné genderové šílenství, jsou ženy pořád ve vrcholných funkcích prezidentek či premiérek spíše výjimkou. V současnosti je jich na celém světě pouze 16, přestože nezávislých států je téměř 200.

Nejdéle ve funkci

Nejdéle byl ve funkci prezidenta Tomáš Garrigue Masaryk (1918 – 1935), celkem tedy 17 let. Miloš Zeman je již 11. prezidentem naší země.

Hledání ztraceného času

Připomínka 160. výročí narození prezidenta Masaryka v dokumentárním pořadu Hledání ztraceného času.

Fenomén Masaryk

Výstava Fenomén Masaryk připomíná mimořádnou osobnost prvního československého prezidenta T. G. Masaryka přesně 80 let od jeho smrti (1937).


 

Volby do Poslanecké sněmovny 2017

 

Volební účast do PS 1990

 

Volební účast do PS 2013

 

Jaká povolání nejčastěji uchazeči vykonávají?

Přes 7500 kandidátů se v říjnu utká o 200 křesel v Poslanecké sněmovně. Uspěje jen něco málo přes 2,5 procenta z nich. Česká televize mimo jiné analyzovala, jaká povolání uchazeči o hlasy voličů nejčastěji vykonávají.

 

Zatím 51 % voličů je nerozhodnutých

Podle https://mapavolicu.behavio.cz/ je 51 % potenciálních voličů zatím nerozhodnutých. Většina voličů tedy neví, komu dají hlas ani zda k volbám vůbec půjdou. Pevně rozhodnutých voličů konkrétních stran je velmi málo. Drtivá většina Čechů (87 %) nečte program ani té strany, kterou nakonec zvolí.

 

Vývoj volební účasti do PS

 

Rekordní počet kandidátů i stran

Letos kandiduje do parlamentu rekordních 31 stran a hnutí, nejvíce v dosavadní historii parlamentních voleb. Kandidátů je více než 7,5 tisíce.  To je zhruba o 1,5 tisíce více než v roce 2013, kdy se konaly mimořádné sněmovní volby, a o 2,5 tisíce více než v roce 2010, kdy se konaly poslední řádné sněmovní volby.Z nejvyššího počtu kandidujících subjektů budou vybírat voliči v Praze. Průměrný věk kandidátů je 46,4 let. Nejstarším kandidátem je 94letá důchodkyně. Nejmladších, ke dni voleb 21letých kandidátů je 58. Z celkového počtu kandidátů představují ženy 28,6 %. (ČSÚ)

Aplikace Volební lístek online

Volební lístek online – Aplikace která ukazuje, které politické subjekty se ucházejí o hlasy voličů v jednotlivých regionech, a kdo konkrétně a v jakém pořadí stojí na kandidátkách.

18 % voličů je ve věku 18-30 let

Počet mladých voličů klesá

Počet mladých voličů dlouhodobě klesá. Ještě v roce 1992 hlasovalo 83 procent lidí ze skupiny ve věku do 29 let, v r. 2010 to byla už jen polovina. (Respekt 42/2013)

Mýlí se volební průzkumy?

Jak se mýlí či trefují volební průzkumy? Český rozhlas porovnal data z předvolebních průzkumů CVVM se skutečnými volebními výsledky: https://interaktivni.rozhlas.cz/volebni-pruzkumy

Postoje stran podle témat

Programové postoje stran podle jednotlivých témat si můžete porovnat na:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/specialy/2234128-volby-2017-programove-postoje-stran

 Iniciativa Pojeďte volit

Firmy provozující půjčovny kol a automobilů se spojily Firmy Rekola, Liftago a SmileCar se spojily při projektu Jeďte volit. Voliče odvezou zdarma nebo se slevou: http://www.jedtevolit.cz